Ринок газу має стати прозорим, а видобутком має займатися виключно держава. В інтересах громадян України.

0

Мало хто у нас в країні звертає увагу на подібні новини – «Україна програла арбітраж компанії JKX на 12 мільйонів доларів». І сума, як для держави – невелика, і компанія мало кому відома, і взагалі – незрозуміло про що йде мова. Проте насправді це – дуже серйозна подія, яка може мати погані наслідки для нас з вами.

Ця компанія, JKX – це власник «Полтавської газонафтової компанії». Основні акціонери – група Приват та компанії, пов’язані з російським бізнесменом Олександром Жуковим. Може хтось і не знає, проте Полтавська область – це своєрідний «український Кувейт», здатний забезпечити газом все населення України. Полтавська газонафтова компанія – не найбільший в країні видобувач газу (в області в нього – чотири діючих родовища та ще два – «на перспективу»), проте результатами цієї справи можуть скористатися всі інші гравці ринку.

В позові, який програла держава Україна, йдеться про те, що ми маємо компенсувати втрати, які ця компанія отримала через те, що, зокрема, була піднята рента за користування нашими надрами а також Кабмін встановив певні обмеження на ринку газу. При цьому «британська» компанія скористалася Угодою про взаємний захист інвестицій між Україною та Великобританією.

Що ми можемо мати як результат цього всього:

  1. Чергу з «іноземних інвесторів», які скористаються прецедентом і спробують стягнути якісь суми з України.
  2. Зміну правил на ринку видобутку газу, зокрема, зниженню ренти без жодних компенсаційних механізмів.

І при цьому, друзі, не забувайте, що газ, про який йде мова, не належить жодній з цих компаній, оскільки за прямою нормою Конституції України, ст. 13 – «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу». Це наш з вами газ. За який з нас ще й беруть гроші.

Може досить?

Ринок газу має стати прозорим, а видобутком має займатися виключно держава. В інтересах громадян України.

Leave A Reply

Your email address will not be published.